Bemutatják a Mao Ce-tung és Nixon találkozásából készült operát az Eiffel Műhelyházban

Szemerédy Károly és Kolonits Klára, valamint Nyári Zoltán és Rácz Rita főszereplésével mutatja be John Adams Nixon Kínában című művét, az elmúlt évtizedek legnagyobb hatású kortárs amerikai operáját szeptember 22-én a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.

„A hét, amely megváltoztatta a világot.” A 25 éves diplomáciai elzárkózást követő 1972-es pekingi kínai–amerikai csúcstalálkozó híre bombaként robbant a hidegháború idején. A politika és az eseményről részletesen beszámoló sajtó már a látogatás idején elkezdte a mítoszteremtést Richard Nixon és Mao Ce-tung tárgyalásai körül, melyek következményei napjainkra is kihatnak.

John Adams egyszerre minimalista és grandiózus műve az 1987-es houstoni ősbemutató óta szerepel az operák repertoárján világszerte. A zeneszerző egyedi muzsikájában a szimfonikus hangzást szintetizátor és öt szaxofon is színesíti, zenéjében ugyanúgy érezhető Philip Glass és ifj. Johann Strauss, Wagner és Stravinsky hatása, mint a big bandekre emlékeztető jazzes elemek. Ahogy Vajda Gergely karmester fogalmaz: „Lenyűgözőnek tartom, ahogy rövid és frappáns popzenei elemekből többórás történet építhető, és egyszerre látunk-hallunk élő, hús-vér szereplőket és majdnem minden drámai jellemfejlődést nélkülöző »hírműsorfigurákat«. Olyan ez az opera, mintha Andy Warhol hírhedt Campbell leveskonzerv képeinek a zenei megfelelője lenne.”

A pop-art úttörőjét Almási-Tóth András művészeti igazgató rendezésének látványvilága is megidézi. Legyen szó az Eiffel Műhelyház tereinek szokatlan és kreatív használatáról (díszlet-, világítás- és videótervező: Sebastian Hannak), látványos designruhákról (jelmeztervező: Márton Richárd), vetítésekről (film: Czeglédi Zsombor), tömegjelenetekről és balettbetétről (mozgástervező: Lázár Eszter), mind egy grandiózus operashow részét képezik. Az opera rendezője úgy ítéli, hogy mint minden fontos darab, a Nixon Kínában is többről szól, mint az alaptörténet. Az események átértékelődése, az objektív tények és azok szubjektív megítélése, megélése is a mű fontos eleme, miközben két világ találkozásának pozitív példáját is felmutatja: „két ország kezet nyújt egymásnak, egy számára ismeretlen, felfoghatatlan, ellentétes kultúrának, hiszen együtt kell és együtt tudunk élni úgy is, ha teljesen mást gondolunk a világról.”

A magyarországi ősbemutató főszerepeit Szemerédy Károly (Richard Nixon), Kolonits Klára (Pat Nixon first lady), Nyári Zoltán (Mao Ce-tung), Rácz Rita (Csiang Csing, Mao felesége), Azat Malik (Csou En-laj kínai miniszterelnök), Kovács István (Henry Kissinger amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó) alakítják. A további szerepekben Kiss Diána Ivett, Fürjes Anna Csenge és Sahakyan Lusine hallhatók. Az angol nyelvű, magyar és angol felirattal látható előadásban közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor).

Forrás: Kultúra