Reformokat akar Kína – erről döntött a pártközgyűlés

Több ágazatban a reformok elmélyítését helyezte kilátásba a Kínai Kommunista Párt (KKP) abban a határozatban, amelyet 20. pártközgyűlésének többnapos zárt ülése után fogadott el csütörtökön. Ígéretet tettek a kínai sajátosságokkal rendelkező ipari rendszer, a piacgazdaság, a munkaerőpiac és általában a társadalom modernizációjára is – jelentette a kínai állami média.

A hétfőtől csütörtökig tartó ülésen mintegy 200 vezető párttisztviselő és 165 póttag vett részt, az elsők között Hszi Csin-ping kínai elnök tett munkabeszámolót. A jelentés szerint a kínai vezetők ígéretet tettek az ország ipari komplexumának modernizálására, a belső kereslet bővítésére, az adósság- és ingatlanszektor kockázatainak megfékezésére, valamint a pénzügyi és költségvetési reformok végrehajtására.

Peking továbbá javítani szeretné társadalombiztosítási, egészségügyi és jövedelemelosztási rendszereit is, továbbá földreformot is be akar vezetni.

“A piacra vonatkozó korlátozásokat feloldják, miközben hatékony szabályozást biztosítanak a piaci rend jobb fenntartása és a piaci kudarcok orvoslása érdekében” – áll a közleményben, melyben nem tértek ki arra, hogy pontosan milyen változtatásokat hajtanak végre, de “a feladatokat 2029-ig, a Kínai Népköztársaság 80. évfordulójáig el kell végezni”.

“A jelenlegi és a jövőbeni időszak alapvető fontosságú az erős ország építésének átfogó előmozdítása és a nemzeti megfiatalodás nagy ügyének kínai típusú modernizációval történő előmozdítása szempontjából” – olvasható a kínai Hszinhua hírügynökség által közzétett jelentésben, mely szerint “a magas színvonalú fejlődés a modern szocialista ország mindenre kiterjedő építésének elsődleges feladata”.

A nemzetbiztonság kérdésében a pártközgyűlés arra jutott, hogy az “fontos alapja a kínai típusú modernizáció stabil és hosszú távú fejlődésének” és a “párt vezetése az alapvető garancia e cél elérésére”.

Az ülésen megerősítették Csin Gang volt külügyminiszter hivatalos lemondását, valamint Li Sang-fu volt védelmi miniszter pártból való kizárását tavaly elkövetett súlyos korrupciós vétségeinek okán. A KKP általában hét plenáris ülést tart egy ötéves ciklus alatt, és ezeken fontos gazdasági és politikai döntéseket hoznak. A 205 tagú központi bizottság mostani találkozója a harmadik ülés volt 2022 óta, amikor a testület megkezdte újabb ötéves ciklusát.

Forrás: MTI