Több tucat külföldi nagyvállalat vezetője látogat el Pekingbe márciusban egy kiemelt fejlesztési konferenciára, ahol néhányan várhatóan Hszi Csin-ping elnökkel is találkoznak – tudta meg a Reuters. A hírügynökség információi szerint idén több európai és kevesebb amerikai vezért várnak a fejlesztési fórumra, ami tükrözi a jelenlegi feszült geopolitikai helyzetet is, amikor Kína igyekszik vonzó célpont maradni a külföldi befektetők számára az amerikai vámháborús lépések mellett is.
A China Development Forum március 23-24-én kerül megrendezésre a pekingi Diaoyutai Állami Vendégházban. A résztvevők között olyan jelentős vállalatok vezetői találhatók, mint a FedEx, Siemens, BMW, Mercedes-Benz, Qualcomm, AstraZeneca, Nestlé és a Saudi Aramco.
A rendezvény időzítése különösen fontos, hiszen Kína igyekszik ellensúlyozni az Egyesült Államok által nemrég bevezetett új vámterheket, és növelni a belföldi fogyasztást.
A januári adatok szerint a közvetlen külföldi befektetések 13,4%-kal csökkentek az előző év azonos időszakához képest.
Az amerikai cégvezetők részvétele várhatóan visszafogottabb lesz az idei évben, tekintettel a Washington részéről tapasztalható fokozott ellenőrzésre a kínai befektetéseket illetően. Ennek ellenére több vezető amerikai chipgyártó cég, köztük a Broadcom és a Synopsys vezetői is jelen lesznek.
A konferencia napirendjén szereplő témák között kiemelt helyet kap a kínai egészségügyi szektor fejlesztése és a belföldi fogyasztás ösztönzése.
A kínai politikai vezetés elsődleges prioritásként kezeli a belföldi kereslet növelését, hogy ellensúlyozza az amerikai vámok hatását az exportra.
A kínai vezetés továbbra is körülbelül 5%-os gazdasági növekedési célt tűzött ki 2025-re, bár az elemzők szerint ez komoly kihívást jelenthet az exportra nehezedő nyomás, a visszafogott lakossági kereslet és az elhúzódó ingatlanpiaci válság miatt.
Az európai üzleti közösség képviselői szerint – bár Kína továbbra is igyekszik demonstrálni a külföldi üzleti szereplők iránti érdeklődését – kérdéses, hogy valódi párbeszéd alakul-e ki a felek között. Az európai üzleti körökben már a ‘ígéret-fáradtság’ kifejezés is meghonosodott a kínai nyitással kapcsolatban.
Forrás: Portfolio