Peking egy óriási napenergia-projektet indított Belső-Mongólia sivatagos területein, hogy egyszerre küzdjön az elsivatagosodás ellen és termeljen hatalmas mennyiségű tiszta energiát.
Pekingtől mintegy 500 mérföldre nyugatra, a kínai Belső-Mongólia sivatagában egy olyan napenergia-projekt van folyamatban, amely – még kínai viszonylatban is – merész méreteket ölt:
az Ordosz nevű településen a következő években 100 gigawattnyi napelemet fognak telepíteni – több mint háromszor annyit, mint amennyit az Egyesült Államok jelenleg országszerte épít – egy 400 kilométer hosszú és 5 kilométer széles területen.
A cél nem csupán az, hogy hatalmas mennyiségű tiszta energiát termeljenek, hanem hogy helyreállítsák az ott elterülő „senki földjét”, és zöldterületet, sőt még állatállományt is létrehozzanak egy olyan területen, amely nagyjából akkora, mint Puerto Rico. Ezzel megdupláznák Kína két, az elmúlt évek legsikeresebb erőfeszítését: a napenergia nagymértékű elterjedését és jelentős előrelépést az elsivatagosodás elleni küzdelemben.
Sokak szerint már így is túl nagy
Az ázsiai nagyhatalom központi szerepe a globális napenergia-kapacitás bővítésében jól ismert: a napelemek gyártásától a telepítésen át a javításig tartó ipari láncban való globális dominanciája olyan mértékű, hogy a nyugati kereskedelmi szervezetek arra ösztönzik a politikai döntéshozókat, hogy vessenek ki vámokat a kínai napenergia-vállalatokra – bár az Ember energiaipari agytröszt szakértői szerint az éghajlatváltozással kapcsolatos globális kihívások miatt a „kihasználatlanság” megfelelőbb kifejezés, mint a „túlkapacitás”.
Forrás: Makronom