Az elmúlt hetek híráramlása alapján a kínai politikai vezetés elkötelezett amellett, hogy különböző monetáris és fiskális intézkedésekkel megtámassza a kínai gazdaságot és a tőkepiacot. Most egy több tízmilliárd dollár összegű finanszírozási program indul, aminek a keretében hitelt nyújtanak vállalatoknak saját részvényeik visszavásárlásához, a Reuters azt írja, hogy a programban több mint 20 kínai nagyvállalat vesz részt.
Több mint 20 kínai tőzsdén jegyzett vállalat jelentette be, hogy részvényvásárlásokhoz igénybe kívánja venni a különleges központi banki hiteleket,
néhány nappal azután, hogy a Kínai Központi Bank (PBOC) elindította a 300 milliárd jüan, vagyis közel 42 milliárd dollár összegű finanszírozási programot.
A PBOC pénteken indította el a programot, amely lehetővé teszi a tőzsdén jegyzett vállalatok vagy fő részvényeseik számára, hogy olcsón vegyenek fel kölcsönt részvény-visszavásárlások vagy részesedésnövelések finanszírozására.
Olyan vállalatok, mint a China Petroleum and Chemical Corp (Sinopec) olajipari óriásvállalat és a China Merchants Port Group kikötőüzemeltető vállalat, a hétvégén benyújtott bejelentéseikben közölték, hogy különleges hiteleket biztosítottak bankoktól részvényvisszavásárlásokhoz vagy részvények visszavásárlásához.
Elemzők arra számítanak, hogy több cég követi majd a példát, friss készpénzt juttatva a részvénypiacra, és tovább növelve a lendületét veszíteni látszó ralit.
A program keretében a tőzsdén jegyzett vállalatok és fő részvényeseik akár 2,25%-os kamatozású kölcsönökhöz juthatnak.
Forrás: Portfolio