Itt az újabb terv, hogy mentenék meg a kínai részvénypiacot

Egy sor gazdaságélénkítő intézkedést jelentett be Kína, és a hatóságok azt is tervezik, hogy létrehozzanak egy részvénystabilizációs alapot, amely legalább 800 milliárd jüan (113 milliárd dollár) kezdeti likviditási támogatást nyújt a bajba jutott részvénypiac számára – írja a Bloomberg.

A kínai jegybank (People’s Bank of China) olyan swap-eszközt hoz létre, amely lehetővé teszi az értékpapírcégek, alapok és biztosítótársaságok számára, hogy a központi bank likviditását részvényvásárlásra használják fel – mondta Pan Gongsheng kormányzó keddi sajtótájékoztatóján. Tervezik továbbá egy speciális újbóli hitelnyújtási eszköz létrehozását a tőzsdén jegyzett vállalatok és a nagy részvényesek számára részvények visszavásárlásához és a részesedésük növeléséhez.

A tőzsdének nyújtott likviditási támogatás egyrészt egy 500 milliárd jüanos swapkeret és egy 300 milliárd jüanos újbóli hitelnyújtási lehetőség formájában fog megvalósulni. Pan szerint a hatóságok szakaszosan további 500 milliárd jüant adhatnak a kerethez. Viszonyításképp, a kínai részvénypiac teljes piaci kapitalizációja 85 000 milliárd jüan körül mozog.

  • A jogosult értékpapírcégek, alapok és biztosítótársaságok számára lehetővé teszik, hogy kötvények, részvény ETF-ek, CSI 300 komponensek és egyéb eszközök állományát biztosítékként használják fel arra, hogy a PBOC-tól magas likviditású eszközöket, például államkötvényeket és központi banki váltókat szerezzenek be.
  • A likvidebb eszközökre történő csere “jelentősen megnöveli az intézmények pénzeszközök megszerzésére és részvények vásárlására vonatkozó képességét” – mondta Pan.
  • Hozzátette, hogy az ezen eszközzel megszerzett pénzeszközök kizárólag tőzsdei befektetésekre használhatók fel.
  • Az újbóli hitelnyújtási eszköz célja, hogy a kereskedelmi bankokat arra ösztönözze, hogy hiteleket nyújtsanak a tőzsdén jegyzett vállalatoknak és a fő részvényeseknek a tőzsdén jegyzett vállalatok részvényeinek visszavásárlása vagy tulajdonrészük növelése céljából.
  • Ez az eszköz a különböző tulajdonú tőzsdén jegyzett vállalatokra, például állami tulajdonú vállalatokra, magánvállalatokra, valamint vegyes tulajdonú vállalatokra alkalmazható.

Ami meglepte a piacot, hogy a PBOC egyértelmű irányt és finanszírozási tervet mutatott be, melyben határozott likviditási eszközökkel támogatná a részvénypiacot

– mondta Linda Lam, a hongkongi Union Bancaire Privee részvénytanácsadási vezetője.

A lépések újabb erőfeszítést jelentenek a befektetői hangulat felélesztésére és a tőzsdei eladási hullám megfékezésére, miután a korábbi intézkedésekkel nem sikerült fenntartható felpattanást elérni. A hatóságok csökkentették a bankok kötelező tartalékrátáját és az irányadó kamatlábat is annak érdekében, hogy a gazdaság elérje az 5 százalék körüli éves hivatalos növekedési célt.

Az intézkedések több forrást vonhatnak be, növelhetik a piaci likviditást, és rövid távon bizonyos mértékig javíthatják a piaci bizalmat is, de a piaci trendet nem tudják megváltoztatni. Nagy a valószínűsége annak, hogy rövid és középtávon a piac tovább esik, mielőtt elérné a mélypontját

– mondta Zhou Nan, a Shenzhen Longhui Fund Management alapítója és befektetési igazgatója.

A rövidtávú reakció mindenestre pozitív volt, a sanghaji tőzsde 4,2 százalékot ralizott.

Ezt az eszközt akkor használták, amikor a 2015-ös lufi kipukkadt. A potenciális finanszírozás korlátlannak tekinthető, mivel a központi bankból származik. De kétlem, hogy jelen helyzetben sok társaság agresszívan kölcsönt venne fel, hogy kihasználja ezt a lehetőséget

– mondta Hao Hong, a Grow Investment Group vezető közgazdásza.

Nem ez az első hasonló intézkedés

Peking legalább október óta mérlegeli egy államilag támogatott stabilizációs alap létrehozását, bár egyes befektetők kételkednek abban, hogy ez hatékony lesz, tekintve, hogy a korábbi intézkedéseknek korlátozott hatása volt. A hangulat továbbra is nyomott Kína régóta tartó ingatlanválsága, a gyenge fogyasztói hangulat és a csökkenő árak miatt.

Az állami alapok a Bloomberg Intelligence becslései szerint 2024-ben eddig több mint 80 milliárd dollár értékben vásároltak tőzsdén kereskedett alapokat, hogy megpróbálják támogatni a részvénypiacot. A szabályozók szigorúbb korlátozásokat vezettek be a shortolásra és a kvantitatív kereskedésre vonatkozóan is, hogy csökkentsék a volatilitást és megakadályozzák a lefelé mutató spirált.

Áprilisban a hatóságok bejelentettek egy tőkepiaci reformtervet, amely a cégeket az osztalékfizetés növelésére, az új részvénykibocsátások minőségének javítására és a vállalatirányítási hiányosságok megszüntetésére ösztönzi.

Az intézkedések rövid távon fellendíthetik a kereskedést, de “eszközárlufikat is gerjeszthetnek, ami nem tesz jót a részvénypiac egészséges fejlődésének” – mondta Shen Meng, a pekingi székhelyű Chanson & Co. befektetési bank egyik igazgatója.

Forrás: Portfolio