Idő kérdése, és hiány lesz Európában galliumból és germániumból

Kína létfontosságú félvezető anyagokra vonatkozó exportkorlátozásai felszították a chipellátás biztonságával kapcsolatos félelmeket. A szállítási korlátozások leginább a fejlett mikroprocesszorok és optikai termékek gyártását sújthatják.

A félvezető alkalmazásokhoz, valamint katonai és kommunikációs berendezések alkatrészeinek gyártásához használt germánium és gallium szállítására vonatkozó pekingi korlátozások miatt ezen ásványi anyagok ára az elmúlt évben csaknem kétszeresére emelkedett Európában. Kína tavaly vezetett be korlátozásokat, amelyek állítása szerint “nemzetbiztonságát és nemzeti érdekeit” védik, válaszul a fejlett chipek és chipgyártó berendezések értékesítésének amerikai vezetésű ellenőrzésére. A korlátozások és az ezt követő exportellenőrzések rávilágítottak arra, hogy Peking több tucatnyi létfontosságú nyersanyag globális kínálatát uralja. Az amerikai földtani intézet szerint Kína termeli ki a világ galliumkészletének 98 százalékát és a germánium 60 százalékát. “A Kínával kapcsolatos helyzet kritikus. Tőlük függünk” – mondta egy olyan személy, aki a félvezető anyagok egyik nagy fogyasztójánál dolgozik.

Elemzők szerint az ellenőrzés világossá tette, hogy Hszi Csin-ping elnök kormánya hajlandó a nyugati gazdasági érdekeket célba venni, hogy visszavágjon a Kína élvonalbeli chipekhez és más fejlett technológiákhoz való hozzáférésének korlátozása miatt. Az érintett vállalatnál dolgozó személy elmondta, hogy bár néhány nagy kínai galliumszállítmány még mindig érkezik, az ellenőrzések bevezetése óta az export összességében mintegy felére csökkent. “Ha Kína csökkenti a galliumexportot, ahogyan azt az év első felében tette, akkor a tartalékaink elfogynak, és hiány lesz” – mondta. Jan Giese, a Tradium, egy frankfurti székhelyű kereskedő cég fémekért felelős vezetője elmondta, hogy a gallium és germánium mennyisége – amelyet csoportjának sikerült beszereznie Kína új kiviteli engedélyezési programja révén – „töredéke annak, amit korábban vásároltunk”. “Ezek az exportellenőrzések minden Kínán kívüli termékre extra stresszt gyakorolnak, és egy újabb réteg bonyolultságot jelentenek az amúgy is nehezen átlátható piacokon” – mondta Giese.

A két anyag nélkülözhetetlen a fejlett mikroprocesszorok, száloptikai termékek és éjjellátó szemüvegek gyártásához, így a kivitel folyamatos pekingi korlátozása megzavarhatja az ilyen termékek gyártását. Peking ebben a hónapban antimonra vonatkozó exportkorlátozásokat is bejelentett, amely ásványi anyagot páncéltörő lőszerekhez, éjjellátó szemüvegekhez és precíziós optikához használnak. Az intézkedés azt követte, hogy Kína ellenőrzéseket vezetett be a grafit és a ritkaföldfémek kitermeléséhez és szétválasztásához használt technológiák kivitelére. A germánium ára június eleje óta 52 százalékkal, 2280 dollárra emelkedett kilogrammonként Kínában az Argus adatszolgáltató szerint. “A kínaiak már nem is kínálnak germániumot a tengerentúlon” – mondta Terence Bell, a vancouveri székhelyű Strategic Metal Investments kereskedőcég vezetője.

A gallium és a germánium ellenőrzésének keretében minden egyes szállítmányt jóvá kell hagyni, ami 30-80 napot vesz igénybe, és a bizonytalanság miatt a hosszú távú szállítási szerződések életképtelenné váltak – mondták a kereskedők. A kérelmekben meg kell adni a vevőt és a tervezett felhasználást. Cory Combs, a pekingi székhelyű Trivium China tanácsadó cég társigazgatója szerint Kína fő motivációja az volt, hogy „jelzést küldjön”, hogy megtorolja a kínai vállalatokra és létfontosságú iparágakra gyakorolt amerikai nyomást. “Végső soron a legnagyobb ok az ellenőrzésre az, hogy ha valaha is blokkolni akarják az exportot egy bizonyos helyre, akkor simán megtagadják majd az engedélyeket” – mondta.

A kereskedők a készletek felhalmozását okolták a germánium árának megugrása miatt, amelyet fejlett chipek, optikai kábelek, napelemek és katonai hőkamerák gyártásához használnak. Giese szerint a germánium készletezett mennyisége piaci spekulációk tárgya, de „az szinte biztos, hogy a szóban forgó teljes mennyiség Kína éves termelésének jelentős részét teszi ki”. Pekingnek csak részben fontos az exportellenőrzés azért, hogy ezzel biztosítja saját ellátását az ország ipari korszerűsítésének középpontjában álló tiszta energetikai technológiákban használt anyagok terén. “Feltételezve, hogy a globális helyzet és az USA-Kína kapcsolat marad a jelenlegi, akkor nem látok semmilyen motivációt Kína számára, hogy lazítson az exportellenőrzésen.”

Forrás: SG