Egy vezeték mind felett: egy új kínai szabvány zárójelbe teszi az összes ma használatos technológiát

Elképesztő adatátviteli és töltési teljesítményre képes egy új szabvánnyal működő adatkábel, melyből két változat is létezik.

Ha úgy gondolja, a jelenlegi adatkábele gyors, íme egy, amihez képest biztosan kőkorszakinak fogja érezni. Egy Shenzhen 8K UHD Video Industry Cooperation Alliance nevű, több mint 50 kínai vállalatot magában foglaló csoport ugyanis bemutatta a GPMI (General Purpose Media Interface) nevű szabványt, ami már a 8K felbontású tartalmakra helyezi a fókuszt.

A 8K-s kábel jelenleg két verzióban létezik. Az egyik a jól ismert Type-C, ami a legújabb USB-C-szabványt használja. Ez 96 Gbps adatátviteli sebességre képes, a töltési teljesítmény plafonja pedig 240 watt. Ez több mint duplája a Thuderbolt 4 szabványnak, és megegyezik az USB4 kimeneti teljesítményével. (A Thunderbolt 5 szintén 240 wattot támogat, az átviteli sebesség pedig 80–120 Gbps között mozog.)

Ez tehát még nem váltja meg a világot, no de a másik verzió: ez egy saját fejlesztésű Type-B-csatlakozót használ, és 192 Gbps az elméleti maximum sebessége, míg a teljesítménye 480 watt is lehet. A 8K-támogatást talán említeni sem kell ennél sem. Ezek a képességek lehetővé teszik, hogy egy 8K kijelző működtetése mellett még egy nagyteljesítményű gamer laptopot is töltsön. Igen, egyszerre.

Utóbbi már jelentős előrelépés a jelenlegi szabványokhoz képest, egyedül a lassan terjedő Thunderbolt 5 tud viszonylag közel lenni hozzá. A teljesítményen túl az új kínai fejlesztés olyan funkciókat is támogat, mint az egységes vezérlés, így minden csatlakoztatott eszközt egy távirányítóval lehet vezérelni (ilyesmire a HDMI is képes).

BGR megjegyzi: az új kábel teljesítménye a jelentések szerint elegendő lehet energiaigényes hordozható munkaállomás energiaellátásához is. Az már egy másik kérdés, hogy Kínán túl mennyire tudna elterjedni egy új csatlakozó: az EU-ban például már az USB-C a kötelező szabvány, emiatt még az Apple is kénytelen volt dobni a saját Lightning megoldását, amit 2012 óta alkalmazott az iPhone-oknál (és több más eszközénél).

Forrás: HVG