Rászállt a kínai cégekre az ismert osztrák adatvédelmi aktivista, Max Schrems, aki korábban a Metát is megszorongatta, az Európai Unió pedig az ő nevével fémjelezve hozott már két adatvédelmi ítéletet is.
Az európai uniós adatvédelmi irányelv, a GDPR megsértése miatt nyújtott be panaszt a kínai órásvállalatok ellen az osztrák Max Schrems adatvédelmi aktivista és szervezete, a NOYB. A NOYB a none of your business rövidítése, aminek magyar fordítása nagyjából úgy hangzik: semmi közöd hozzá. A szervezet feljelentést tett az AliExpress, a Temu, a Shein, a TikTok, a Xiaomi és a WeChat ellen, azt állítva, hogy ezek a cégek jogellenesen osztottak meg információkat az európai felhasználókról Kínával.
A NOYB a Kínába irányuló adattovábbítás felfüggesztését, valamint a cégek globális bevételének négy százalékáig terjedő bírság kiszabását kéri.
A GDPR értelmében az európai felhasználók adatainak továbbítása az EU-n kívülre csak akkor lehetséges, ha a célország nem sérti meg az adatvédelmi irányelveket. Kínát a NOYB azonban tekintélyelvű megfigyelő államként jellemezte, és azzal érvel, hogy nem szabad hagyni, hogy az országba kerüljenek át az európai felhasználók adatai.
Bár a beadvány elsőre nem tűnhet túl jelentősnek, Max Shrems miatt mégis fájhat a kínaiak feje. Az adatvédelmi aktivista neve a korábbi Facebook elleni sikeres akcióiról lehet ismert. Hozzá köthetőek azok az Európai Bírósági ítéletek (2015-ös Schrems I. és 2020-as Schrems II. ítéletek), amelyek a transzatlanti adattovábbítások egyik meghatározó módjaként rendelkezésre állt korábbi európai bizottsági határozatokat (Safe Harbour illetve az azt követő Privacy Shield) érvénytelenítették. Részben miatta is fenyegetetta Meta korábban azzal, hogy kivonul Európából.
Forrás: HVG