A kínai állam beadványa szerint az Európai Unió lépései nélkülözik a tényszerű és jogi alapokat, és aláássák a klímaváltozás ellen küzdelem globális együttműködését.
Várható volt, hogy jogi útra terelik a kérdést.
Jogi lépések
A WTO-hoz, azaz a Kereskedelmi Világszervezethez fordult Kína, miután az Európai Unió egy tavaly októberben indított vizsgálat részeredményét követően nagyjából – 20 és 40 százalék közötti extra, kiegyenlítő vámot vetett ki az ázsiai országban gyártott villanyautókra. A vámtétel a szokásos 10 százalékos kulcson felül értendő.
Természetesen maga a beadvány várható volt, ám nem jelzi azt, hogy az EU lépései ne lettek volna valóban megalapozottak, ezt majd a WTO vizsgálata hivatott megerősíteni, vagy cáfolni.
Peking egy szóvivője útján úgy kommentálta a lépést, hogy továbbra is azt kérik Uniós partnereiktől, hogy vonják vissza a szerintük hibás döntést és őrizzék meg az EU és Kína közötti gazdasági együttműködést, valamint a villanyautó-gyártás ellátási láncának biztonságát – írja az Automotive News Europe.
Az Uniós vizsgálat teljes lezárása egyébként csak november elején várható, és ezután még az eredményeket, valamint a végleges szankciós javaslatokat jóvá kell hagynia a megfelelő testületeknek – egyelőre azonban nem ért egyet minden ország az extra vámtételek kivetésében.
Jelenleg a gyártóknak elő kell jegyezniük a mostani eladások után potenciálisan befizetendő extra vámot, amelyet – amennyiben az EU döntése végleges lesz – akár 2024 áprilisig, de minimum júliusig visszamenőleg meg kell fizetniük.
Forrás: Villanyautósok