Egy kínai bíróság szerzői jogi védelmet biztosított a művésznek egy mesterséges intelligencia (MI) által generált képre, hogy ezzel is ösztönözze a jövőben az egyéneket az új eszközökkel való kreatív tevékenységre, valamint új eszközök fejlesztésére.
A jogi precedens egy szellemi tulajdon megsértése miatt indított perből született, amelyet tavaly májusban indított egy Li nevű felperes, aki az amerikai StabilityAI startup cég Stable Diffusion programját használta egy, a kínai Xiaohongshu közösségi médiaplatformon közzétett kép elkészítéséhez.
A pekingi internetbíróság példa nélküli ítéletben kimondta, hogy a Stable Diffusion nevű szövegből képet generáló szoftver segítségével létrehozott kép a szerzői jogi védelemre jogosult műalkotásnak minősül az emberi alkotó eredetisége és szellemi hozzájárulása miatt.
A bíróság azon lépése, hogy a generatív mesterséges intelligenciával létrehozott tartalmaknak jogi státuszt adjon meghatározott feltételek mellett, arra irányuló törekvésnek tekinthető, hogy az egyéneket ösztönözze a kreatív tevékenységre az új eszközökkel – hangsúlyozta Zhu Ge bíró egy nemrégiben tartott előadásán, amelyről a The Paper kínai online hírportál számolt be. A bíró aggodalmát fejezte ki az iparágra gyakorolt lehetséges negatív hatásokkal kapcsolatban, ha az MI által generált tartalmakat nem ismerik el műalkotásnak: „Ha az MI modellekkel létrehozott tartalmak nem tekinthetők műalkotásnak, az csapást mérne az iparágra”.
Bár az ítélet heves vitákat váltott ki arról, hogy a mesterséges intelligenciával létrehozott tartalmakat a szerzői jogi törvényeknek kell-e védeniük, a pekingi internetes bíróság azt állítja, hogy a jövőben a szerzők mesterséges intelligenciával támogatott képalkotás során történő személyes kifejezésmódjával kapcsolatos vitákat eseti alapon kell elbírálni.
Forrás: itbusiness